رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کار با مختصات جغرافیایی در php & mysql یا sphinx
سلام دوستان

من توی یه پروژه میخوام که مختصات جغرافیایی تمام مغازه های کشور رو توی db ذخیره کنم و یه mobie app هم برای وبسایت بزارم که کاربر با کلیک روی یک دکمه مختصاتش به سایت ارسال بشه و مثلا نزدیک ترین پیرایشگاه که در محدوده 1000 متری اون هست رو نشان بده

یکی از دوستان گفته'ند که برای جستجو در بانک مختصات جغرافیایی بهتره mysql رو با sphinx استفاده کنیم که این sphinx روشش ایندکس گذاریه....

حالا سوالم اینه که ما وقتی که میخوایم یه جدول بسازیم میتونیم مشخصه index رو برابر index بزاریم و در این صورت جستجو بر اساس اون فیلد خیلی سریعتر اتفاق می افته (هرچند که درج و ویرایش کند میشه)

حالا میخوام بدونم فرق mysql معمولی به روشی که بالا گفتم با mysql+sphinx چیه؟؟؟؟

آیا با استفاده از sphinx  باز هم درج و ویرایش رکورد ها کند خواهد بود؟؟؟
پاسخ
تشکر شده توسط:
پیشنهاد میکنم با توجه به حجم اطلاعات، از MongoDB استفاده کنید. هرگونه ایندکس گذاری باعث کاهش سرعت نوشتن میشه و ربطی به موتور جستجو که میتونه Sphinx و... باشه نداره. ازطرفی حجم بالای اطلاعات و اینکه احتمالاً داده های رکوردهای مختلف با هم فرق میکنه (یکی شماره تماس ثابت داره، یکی موبایل داره، یکی توضیحات داره و یکی دیگه عکس گذاشته و...)، استفاده از NoSQL رو معقولانه تر از RDBMSها میکنه.
پاسخ
تشکر شده توسط: milad_d993
نقل قول:پیشنهاد میکنم با توجه به حجم اطلاعات، از MongoDB استفاده کنید. هرگونه ایندکس گذاری باعث کاهش سرعت نوشتن میشه و ربطی به موتور جستجو که میتونه Sphinx و... باشه نداره. ازطرفی حجم بالای اطلاعات و اینکه احتمالاً داده های رکوردهای مختلف با هم فرق میکنه (یکی شماره تماس ثابت داره، یکی موبایل داره، یکی توضیحات داره و یکی دیگه عکس گذاشته و...)، استفاده از NoSQL رو معقولانه تر از RDBMSها میکنه.

ممنون از پاسختون
آیا NoSQL خصوصا MongoDB  برای جستجو در این داده ها مناسب هستش؟؟؟ یعنی دیگه index گذاری لازم نداره؟؟؟؟ و در صورت استفاده از NoSQL دیگه نباید نگران حجم داده ها و سرعت جستجو، درج و حذف اون ها باشم؟؟؟ دیگه احتیاجی به Sphinx و امثال اون نداره؟؟؟؟

و انیکه آیا امکان استفاده این دو نوع db با هم وجود داره و میتونن باهم تعامل داشته باشن؟؟؟ مثلا یه بخشی از سایت که برای اطلاعات کاربران است mysql باشه و بخش اطلاعات تولیدی آنها MongoDB باشه ضمن اینکه سمت موبایل هم باید از یک RDBMS استفاده کرد...

الان خیلی از وبسایت ها که حجم اطلاعات زیادی رو در طول روز تولید میکنن دارن از RDBMS ها استفاده میکنن و داده رکورد ها هم با هم فرق میکنه (PHPfox رو منظورمه که یجا ذکر شده بود از mysql استفاده میکنه)
و گفته شده خیلی از شبکه های اجتماعی ایرانی هم از RDBMS ها برای بانک اطلاعاتیشون استفاده میکنن...
پاسخ
تشکر شده توسط:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان