رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرق سایت و پورتال چیست؟
يک سوال اساسي که هميشه براي کاربران اينترنت وجود دارد: فرق وب سايت و پورتال چيست؟  در اين مقاله سعي کرده ايم به صورت فهرست وار اما تخصصي تفاوت هاي ماهيتي بين طراحی سایت و طراحی پورتال را نشان دهيم.

هرچه که تا به حال در مورد پورتال ها شنيده ايد دور بريزيد. امروز ميخواهيم تعريف جديدي از يک پورتال و تفاوت آن با يک وب سايت ارائه دهيم. شاه کليد تعريف ما از پورتال و تفاوت آن با يک وب سايت در يک کلمه است: يکپارچه سازي، همين!
يک پورتال در واقع وب سايتي است که تحت پروتکل هاي خاص دسترسي و امنيتي ميتواند اطلاعات و محتوا را از ساير سيستم ها جمع آوري کرده و به صورت يکجا ارائه دهد. اين  اطلاعات و محتوا ميتواند صرفا داده هاي متني يا حتي خدمات الکترونيکي باشد. يک پورتال ميتواند خدمات ساير نرم افزارها و سيستم هاي تحت وب و يا حتي دسکتاپ را جمع آوري کند و به صورت يکجا ارائه کند. به عنوان مثال يک پورتال ميتواند به سيستم حقوق و دستمزد متصل شده و فيش حقوقي شما را صرفا براي شما يا براي هرکس ديگري که به او اجازه دسترسي به اطلاعات داده شده نمايش دهد. همانطور که از اين مثال پيداست پورتال فقط اين اطلاعات را نمايش ميدهد و به هيچ وجه دخل و تصرفي در پردازش اطلاعات آن ندارد. در اين مثال پورتال ميزان حقوق شما را محاسبه نميکند بلکه صرفا آن را از يک سيستم ديگر نمايش ميدهد. در اين حالت پورتال اصطلاحا با سيستم حقوق و دستمزد يکپارچه شده است. هرچند سطح اين يکپارچگي پايين باشد.
گمان ميکنم با همين مثال ميتوانيم تعريف مناسبی از پورتال و اینکه چه چیزی پورتال هست و چه چیزی پورتال نیست ارائه کنيم: پورتال وب سايتي است که ميتواند در لايه هاي مختلف با ساير نرم افزارهاي ارائه دهنده خدمات و محتوا ارتباط برقرار کرده و سرويس هاي آن ها را ارائه دهد.
خوب تا اينجا تفاوت هاي بين وب سايت و پورتال را بررسي کرديم. اما وبلاگ؛ وبلاگ پیش از آنکه بر مبنای بستر و نرم افزار ارائه دهنده اش تعریف شود بر بستر نوع نگارش و نوع محتوای خود شناخته میشود. ممکن است شما از یک نرم افزار قوی مدیریت وب سایت برای انتشار اتفاقات روزانه استفاده کنید. پس در واقع وبلاگنویسی کرده اید. اما ممکن است من از سیستم مدیریت بلاگفا و یا پرشین بلاگ برای معرفی محصولات کارخانه و یا شرکتی که در آن کار میکنم استفاده کنم، با اینکه روی یک سرویس دهنده وبلاگ مطلب منتشر کرده ام اما روشن است که عنوان فعالیت من وبلاگ نویسی نیست!
پاسخ
تشکر شده توسط:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان