نظرسنجی: تولید و فروش پکیج و اسکریپت یا انجام پروژه دیگران ؟
تولید پکیج یا اسکریپت
انجام پروژه دیگران
هر دو مورد
[نمایش نتایج]

توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تولید و فروش پکیج و اسکریپت یا انجام پروژه دیگران ؟
Question 
سلام دوستان وقت بخیر
یک موردی که شاید بارها به ذهنتون رسیده باشه و روش فکر کرده باشید و حتی به نتیجه نرسیده باشید همین موضوع هست که پکیج یا اسکریپت تولید کنیم و بفروشیم یا پروژه های دیگران رو انجام بدیم و به اصطلاح سفارش بگیریم ؟
لطفا نظرات و تجربه هاتون رو با ما به اشتراک بگذارید و در نظرسنجی "تولید و فروش پکیج و اسکریپت یا انجام پروژه دیگران ؟" هم شرکت کنید . Rolleyes
پیشاپیش سپاس از شرکتتون در تاپیک
پاسخ
تشکر شده توسط: meysam1366
به نظره من فروش اسکریپت الان دیگ با وجود این همه اسکریپ رایگان و متن باز کاره سختیه، مخصوصا این که اسکریپت ها و پروژه های نال شده ی codecanyon رو هم راحت میشه گیر آورد.
گرفتن سفارش دیگران هم خب مشکلات و مخصوصا اعصاب خوردیه خاص خودشو داره. الان دیگ از بچه ی 6 ساله تا پدر بزرگه 80 ساله طراحی وب میکنن!!! و با قیمت های باور نکردنی به مشتری پیشنهاد میدن!!! که خب احتمالا، کارو خراب میکنن یا پوله پیشو میگیرن و ناپدید میشن، مشتری هم کلا بیخیال میشه و نمیتونه به کسی اعتماد کنه!
---
کلا وضع بازار IT فجیح خرابه و تنها راحه نجات پیاده کردنه ایده ی جدیده!
"به نظره من" جامعه ی متن باز باعثه این اتفاقا شدن، اگه wordpress و امثالهم نبود الان کاره ما چند برابر میشد و احتماله ورود افراد غیر حرفه ای هم به عرصه کمتر، کلا من توی این متن باز سودی نتونستم برای برنامه نویس جماعت ببینم. با اینکه خودمم php کار میکنم.
پاسخ
تشکر شده توسط: راوندی , sorkhabi
منم با نظر n0o0b_sina موافق. اونایی که این زبان ها رو تولید کردن حداقل باید کاری میکردن که برنامه نویس بتونه سورس کدش رو یه جوری از دید دیگر کاربران مخفی کنه. فکرش رو بکن. یکی میاد با جاوا یه برنامه تحت دسکتاپ می نویسه یکی دیگه از راه میرسه کل کدهاش رو کپی میکنه و به نام خودش میزنه. توی ایران چطوری میتونیم از حق خودمون دفاع کنیم. من شنیدم حق کپی رایت سال 89 به تصویب رسید ولی کسی این قانون رو اجرا نمیکنه. حالا توی ایرانم نه توی همون خارجم کسی کپی برداری بکنه من بعید میتونم برنامه نویس بتونه از حق خودش دفاع بکنه.
پاسخ
تشکر شده توسط:
مشکل توی طراحی PHP نیست. مسئله سر بی فرهنگی یه عده است که میان سورس و ایده دیگران رو میدزدن و این مسئله بین مردم کشور ایران اسلامی! ما بیشتر از کشورهای خارجی غیر مسلمان و بعضاً مشرک و کافر!!! دیده میشه. همین الان موتور اصلی ویکی پدیا بصورت اوپن سورس موجوده که با PHP هم نوشته شده. چرا کسی نمیاد یکی مثل اون رو درست کنه؟ در عوض خیلیها با این اسکریپت اومدن برای واژگان و تعاریف و مفاهیم سایت خودشون ویکی درست کردن. اما همین که فهمیدیم این سیستم بازمتن وجود داره، توی ذهن من و شما و خیلیهای دیگه که این متن رو میخونن، جرقه این ایده زده شد که بریم یه ویکی پدیای فارسی و کاستومایز شده بزنیم! توی کشورهای دیگه، مورد سراغ دارم که توی کشوری که حداکثر مجازات قتل، 20 سال زندان بوده، یکی رو بخاطر فعالیت Warez و رعایت نکردن کپی رایت، 30 سال زندان انداختن و حق دسترسی به اینترنت رو مادام العمر ازش گرفتن. توی ایران هم قانون کپی رایت وجود داره ولی اینقدر درگیر دوندگیهای دادگاه و مخارجش میشین که اکثراً بیخیالش میشن.

اینکه بستر قانونی کشور ما مشکل داره دلیل نمیشه به فرهنگ بازمتن که تمام دنیا تا حالا بارها از مزایای اون بهره مند شدن و وجود شبکه های اجتماعی بزرگی مثل فیسبوک به لطف همین فرهنگ بوده، بدبین بشیم و اون رو زیر سؤال ببریم. با چاقو میشه میوه پوست بکنیم، میشه آدم بکشیم. حالا اگه اوضاع یه جامعه اونقدر بهم ریخته بود که یکی به راحتی آدم میکشت، میتونیم بگیم اختراع چاقو به ضرر بشریت یا حتی یه عده بوده که میخواستن میوه پوست بکنن؟ مشکل از قوانین اون جامعه بوده نه خود چاقو.
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , Mohammadsgh
از بحث اصلی منحرف نشیم. من خودم شخصاً بدلیل مشکلات و توقعات بعضاً نابجای مشتریان (تقریباً همه شون همینطورن)، به هیچ عنوان حاضر نیستم برای مشتری پروژه انجام بدم. ترجیح میدم ایده های خودم رو عملی کنم.
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi
این مشکلات به نظر من به جامعه ما بر میگرده
ما به چی احترام گذاشتیم که به این احترام بزاریم؟
open Source برای جامعه ما و با افکار ما یه تناقض بزرگه
تو ایران اصلا معنی نمیده
اما اعتقاد دارم که هم میشه سفارش گرفت و کار کرد و هم اسکریپت ارائه کرد
اگر خیلی درگیر این داستان بشیم از اصل جا می مونیم
جاهایی که من کار میکردم یهکی از شرکتها دسترسی c panel نمی داد و سایت رو فقط روی سرور خودش ارائه میکرد تو قرار دادم می نوشتیم بنابر این بحثی نبود هر کی میخواست امضا می کرد هر کیم نمیخواست می رفت
ضمن اینکه 90 درصد اصلا نمی فهمیدن این ماجرا ها چی هست
یه شرکت دیگه هم پروژه رو کد شده میداد که اونا هم راضی بودن
پاسخ
چند وقتی با یه مدیر خیلی توانمنددر ارتباط بودم میگفت به نظرمکد اصلا مهم نیست بزار کد های کار مارو بردارن کپی کنن
برگ برنده ما توانایی خلق ایده های جدیده
واقعا این حرف رو قبول دارم اصلا براش مهم نبود کدش چی میشه
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , saeid2him
من هم این رو قبول دارم.
پاسخ
تشکر شده توسط: sm_pakdel , sorkhabi
(16-03-1394، 03:12 ق.ظ)Linux نوشته: اگر جامعه متن باز نبود الان چیزی به اسم PHP و MySQL و Apache نبود
نباشه! عوضش چند تا چیزه بهتر بود!!! خودتون نرم افزارهای تجاری رو با اوپن سورس مقایسه کنید، گرچه قابل مقایسه هم نیستن
(16-03-1394، 03:12 ق.ظ)Linux نوشته: مایکروسافت استانداردهای وب رو دم به دقیقه تغییر میداد
دم به دیقه؟! این حرف اصلا درست نیست استاندارد های وب همین الانشم دسته اوپن سورس نیست که بعدا باشه، استاندارد های وب به صورت جهانی تصویب شده و چه اوپن چه کلوز باید رعایتش کنن.
(16-03-1394، 03:12 ق.ظ)Linux نوشته: در مورد ورود افراد غیر حرفه ای ....
اونایی که با ASP.net کار میکنن wordpress دارن؟ اونا هم میگن افراد غیر حرفه ای وارد شدن!
معلومه همه جا غیر حرفه ای هست! ولی خوب چند درصد؟
هیچ میدونید الان همه تو کاره ترجمه ی قالب های نال شده هستن؟! تو ASP هم میتونیم قالب نال کنیم 40 تمن بفروشیم؟!
---
ببینید من با هیچ کدوم از اینا مشکل ندارم، نوشه جونشون زحمت کشیدن CSS یاد گرفتن دارن قالب ترجمه میکنن، مشکل من افرادیه که با قیمته 50 تمن سفارشو میگیرن و به جای یه سایت درست حسابی از همین قالبای ترجمه شده بهش میدن!!! """ این حرف متاسفانه توی شرکت های بزرگ هم صادقه""" توی نمونه کارهای خیلیا دیدم جالبه... پوله اختصاصیم ازشون میگیرن، اگه متن باز نبود همچین اتفاقی میافتاد؟!!!!
خلاصه کلام: متن باز خوبه قایله احترامه ولی نه برای قشره ایرانی جماعت ;)
---
به شخصه خیلی از کلوز سورس ها خوشم میاد ولی حیف دیگ نمیشه راهو عوض کرد.
پاسخ
تشکر شده توسط:
چه بخوایم چه نخوایم دنیای نت در حال تغییره
بزودی شاید کسی دیگه برای طراحی هیچ پولی نده
تقریبا میشه گفت هر چیزی که مشتری های معمولی میخوان روی نت هست ومیشه دانلودش کرد
مهم اینه که ما قصدمون چیه از ورود به دنیای وب
کوئری زدنو هر کسی تو کوتاه ترین زمان ممکن یاد میگیره و راه اندازی سایت هم دیگه بی ارزش شده
اونایی برندن که بتونن کار ویژه انجام بدن
n تا شبکه اجتماعی اومد اما فیس بوک هنوز فیس بوکه
موتور های جستجو نمی تونن با گوگل رقابت کنن
و مثال های دیگه ای که هممون میدونیم
ما راهمون رو باید از عوام جدا کنیم با عوام بدون پول در همون سطح رو داره
سطح رو باید بالا کشید اون وقته که دیگه با چه زبانی می نویسید اصلا مطرح نیست
ضمن اینکه
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , php
بخشی که خیلی مهمه اینه که بازار هدفمون رو پیدا کنیم
این مهم ترین بخش برای کار کردنه تو همین وضعی که به نظر دوستان خراب و به نظر من خوبه باید بگردیم و انتخاب کنیم که برای چه بخشی از جامعه میخوایم کار کنیم
اگر اینو فهمیدیم مطمئن باشید از کار و شرایط بازار راضی خواهیم بود
پاسخ
سلام
تویه تیم پرنس مبنا رو بر این گذشتیم که هر پروژه ای رو نگیریم و برای هر کسی (کسی که کیفیت براش مهم نیست و فقط هزینه کم براش مهمه) کار نکنیم و بیشتر برای خودمون کار کنیم و ایده های خودمون رو تولید و بفروشیم که هم لذت بیشتری داره و هم دردسر کمتر .
پس 90 درصد انرژی تیم رو میزاریم روی تولید اسکریپت هایی که ایده خودمون هست ...

در رابطه با بحثی که دوستان استارت زدند :
درک دنیای اوپن سورس و دنیای نرم افزار آزاد در ایران سخته .
مثل این میمونه که به کسی که کار با کامیپوتر بلد نیست بخوای برنامه نویسی یاد بدی .
پاسخ
تشکر شده توسط: sm_pakdel
(16-03-1394، 12:29 ب.ظ)sm_pakdel نوشته: سطح رو باید بالا کشید اون وقته که دیگه با چه زبانی می نویسید اصلا مطرح نیست
چرا زبان مهمه!!! ممکنه زبانی که استفاده میکنیم قدرت کافی رو نداشته باشه. (خودم چند بار توی php با این وضع مواجه شدم و مجبور شدم از جاوا کمک بگیرم)
---
prans.info وضعیت بازار تبریز چطوره (شرکت ها)؟!
پاسخ
تشکر شده توسط:
(16-03-1394، 12:32 ب.ظ)prans.info نوشته: سلام
تویه تیم پرنس مبنا رو بر این گذشتیم که هر پروژه ای رو نگیریم و برای هر کسی (کسی که کیفیت براش مهم نیست و فقط هزینه کم براش مهمه) کار نکنیم و بیشتر برای خودمون کار کنیم و ایده های خودمون رو تولید و بفروشیم که هم لذت بیشتری داره و هم دردسر کمتر  .
پس 90 درصد انرژی تیم رو میزاریم روی تولید اسکریپت هایی که ایده خودمون هست ...

در رابطه با بحثی که دوستان استارت زدند :
درک دنیای اوپن سورس و دنیای نرم افزار آزاد در ایران سخته .
مثل این میمونه که به کسی که کار با کامیپوتر بلد نیست بخوای برنامه نویسی یاد بدی .

فروش و بازاریابی بشدت کار تخصصی هست
هر کسی از پس این کار بر نمیاد
بخصوص تو کار وب که قرار برای چیزی که وجود خارجی نداره پول بگیریم
به نظرم هیچ لزومی نداره خودمون که کار برنامه نویسی میکنیم وارد بحث بازاریابی بشیم که بعد از توقعات ، قیمتها،و... ناراحت بشیم
برای هر کار باید ادم خودش وارد بشه
مگر اینکه دوره های بازاریابی فروش و اصول و فنون مذاره رو گذرونده باشیم
پاسخ
تشکر شده توسط: n0o0b_sina , sorkhabi
(16-03-1394، 12:14 ب.ظ)n0o0b_sina نوشته: نباشه! عوضش چند تا چیزه بهتر بود!!! خودتون نرم افزارهای تجاری رو با اوپن سورس مقایسه کنید، گرچه قابل مقایسه هم نیستن
اونوقت این چندتا چیز بهتر چیه؟ نکنه منظورتون محصولات مایکروسافته؟ بد نیست بدونید Java هم اوپن سورسه.

نقل قول:دم به دیقه؟! این حرف اصلا درست نیست استاندارد های وب همین الانشم دسته اوپن سورس نیست که بعدا باشه، استاندارد های وب به صورت جهانی تصویب شده و چه اوپن چه کلوز باید رعایتش کنن.
مایکروسافت بارها توی IE و بقیه محصولاتش نشون داده که به استانداردهای جهانی احترامی نمیگذاره. این مسئله درمورد محصولات سایر شرکتهای Closed Source مثل مرورگر Safari اپل هم صدق میکنه.

نقل قول:معلومه همه جا غیر حرفه ای هست! ولی خوب چند درصد؟
هیچ میدونید الان همه تو کاره ترجمه ی قالب های نال شده هستن؟! تو ASP هم میتونیم قالب نال کنیم 40 تمن بفروشیم؟!
توی ASP.NET هم راهکار زیاده. بد نیست بدونید خیلی از اسکریپتهای Obfuscate شده دات نت هم قابل نال شدن هستن. میدونید چند نفر دارن از فروش قالبهای مبتنی بر Entity Framework سود میبرن؟ ضمناً خود دات نت Closed Source هست و این به معنای اون نیست که تمام محصولات و اسکریپتهای تولیدشده با اون هم با همین سیاست منتشر میشن.

نقل قول:ببینید من با هیچ کدوم از اینا مشکل ندارم، نوشه جونشون زحمت کشیدن CSS یاد گرفتن دارن قالب ترجمه میکنن، مشکل من افرادیه که با قیمته 50 تمن سفارشو میگیرن و به جای یه سایت درست حسابی از همین قالبای ترجمه شده بهش میدن!!! """ این حرف متاسفانه توی شرکت های بزرگ هم صادقه""" توی نمونه کارهای خیلیا دیدم جالبه... پوله اختصاصیم ازشون میگیرن، اگه متن باز نبود همچین اتفاقی میافتاد؟!!!!
خلاصه کلام: متن باز خوبه قایله احترامه ولی نه برای قشره ایرانی جماعت ;)
خوب اینها چه ربطی به بازمتن بودن PHP داره؟ اینکه یکی نمیتونه از یه فرهنگ درست استفاده کنه، ربطی به اون فرهنگ نداره. فکر میکنید توی NET. از این خبرا نیست؟ توی PHP هم میتونید درصورت تمایل اسکریپتتون رو کدگذاری کنید. این بستگی به شما داره که محصولتون رو با چه لایسنسی تولید کنید. بازمتن بودن PHP لزوماً به معنای بازمتن بودن تمام سایتهای ساخته شده باهاش نیست. توی کشورهای دیگه، طرف ماشین بدون سقف میخره میگذاره میره مسافرت بدون قفل زدن و بعد از یکماه برمیگرده میبینه سوئیچ رو درب صندوق عقب جا مونده و دست نخورده به وسایل ماشین (مستند و با منبع موثق توی رفقام سراغ دارم که میگم) ولی تو ایران جلوی چشمت ماشین رو با ده تا قفل و دزدگیر و... ازت میدزدن و تازه به زور تهدیدت میکنن که پیاده بشی وگرنه میکشنت (واقعاً اینکار رو میکنن). این باعث میشه بگیم ماشین بدون سقف بده؟ البته از این قبیل اتفاقات ناخوشایند توی کشورهای دیگه هم میفته ولی ماها دیگه رکورد داریم.

نقل قول:به شخصه خیلی از کلوز سورس ها خوشم میاد ولی حیف دیگ نمیشه راهو عوض کرد.
چرا نمیشه؟ ماهی رو هر وقت از آب بگیری میمیره.
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , Mohammadsgh

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان