نظرسنجی: آيا با تولید نرم افزار آزاد موافق هستید ؟
آری
خیر
نمیدانم نرم افزار آزاد چیست
[نمایش نتایج]

توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تولید نرم افزار آزاد آری یا خیر ؟
Question 
سلام دوستان وقت بخیر
بار ها دیده شده که بین برنامه نویس ها و توسعه دهنده ها بحث نرم افزار آزاد و اوپن سورس مطرح شده و این هم مثل بعضی از بحث ها سلیقه ای هست ...
نرم افزار آزاد چیه ؟
هر نرم افزاری که چهار قانون زیر رو رعایت کنه یک نرم افزار آزاد هست :
- کاربر میتونه سورس برنامه رو ببینه و بدونه که نرم افزار چطوری کار می کنه و اون رو برای خودش تغییر بده .
- کاربر میتونه نرم افزار رو برای هر هدفی که دوست داره استفاده کنه .
- کاربر میتونه یک توضیع از نرم افزار رو تولید و اون رو به صورت رایگان یا پولی منتشر کنه .
- کاربر میتونه نرم افزار رو کپی و منتشر کنه (نصب در هر تعداد سیستم که میخواد) ...

نرم افزار آزاد لزوما رایگان نیست .
معمولا شرکت هایی که نرم افزار های آزاد میسازند درآمدشون از پشتیبانی و کاستومایز کردن نرم افزار برای کاربر هست .(پروژه وردپرس یا رد هت رو در نظر بگیرید)

چند سوال پیش میاد :
1- شما با جنبش نرم افزار آزاد موافق هستید یا خیر ؟
2- آیا در ایران میشود با تولید نرم افزار آزاد به درآمد رسید ؟
3- در حال حاضر شما نرم افزار آزاد تولید می کنید یا تجربه این کار رو داشتید ؟ فید بکی که گرفتید چی بود ؟

لطفا نظرات و تجربه هاتون رو با ما به اشتراک بگذارید و در نظرسنجی "آيا با تولید نرم افزار آزاد موافق هستید ؟" هم شرکت کنید .  Rolleyes
پیشاپیش سپاس از شرکتتون در تاپیک
پاسخ
تشکر شده توسط: sm_pakdel , Renegad , php , YN97
بعد از پایان پروژه حتما در این انجمن برای دانلود قرار میدم اولین پروژ متن بازی رو که تجربه کردم
متاسفانه جواب میده
چرا متاسفانه چون ذهنیت مردم مفت باشه کوفت باشس :)
این پروژه برای آژانس های تاکسی هست اما بعد ها بزرگتر میشه (قراره که بشه)

روی درآمد زابودن خود این نرم افزار بصورت مستقیم برنامه ای نداریم و برامون مهم هم نیست
یک روش برندینگ رو تحت پوشش این نرم افزار دنبال میکنیم که بحثش با این انجمن همخونی نداره وگرنه توضیح میدادم

اما نکته ای که اشاره کردید کاملا درسته از کنار این نرم افزارهاس که میشه درآمد داشت و دارآمدش هم از خود تولید نرم افزار بیشتر و بهتره
درد سر کمتری داره واقعا
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , Renegad , YN97
منم یه نرم افزار متن باز رو دارم توسعه میدم .
از فید بک هایی که داشته راضی هستم و بعد از یک ماه از راه اندازی وب سایت برای پروژه تونستم علاوه بر پیدا کردن شرکت برای هاست کردن و پشتیبانی وب سایت یه مقداری هر چند کم برای پروژه کمک مالی بگیرم .

به نظرم این صنعت در ایران هنوز شکل نگرفته ولی برای کسانی که این کار رو در ایران به نتیجه برسونن میتونه جرقه ای برای پیشرفت سریع باشه. چون تو هر صنعتی وقتی اولین باشی احتمال موفقیتت خیلی زیاده و بنده هم برای این هدف تلاش میکنم.

به نظرم بر خلاف عقیده دوستان نرم افزار آزاد میتونه خیلی از کلوز سورس ها درآمد بیشتری داشته باشه . فرض کنید الان شما یه نرم افزار متن باز محبوب نوشتید مثلا یکی بیاد ازش کپی کنه چی میشه؟ طرفی که میاد از نفر سوم این نرم افزار رو خریداری میکنه سریع میفهمه این نرم افزار مال کیه چون نرم افزارتون محبوب شده و اکثر مردم میشناسنش و به صورت غیر مستقیم کسانی که کد شما رو کلون میکنند دارند برای شما تبلیغ میکنند.
پاسخ
تشکر شده توسط: sm_pakdel , YN97 , sorkhabi
فرض کنید شما یک نرم افزار اختصاصی برای یک موسسه بنویسید که ممکنه برای موسسات مشابه هم کاربرد داشته باشه. هزیته ساخت را هم از موسسه اول دریافت کنید و سورس کد را هم در اختیارشون بزارید و هم چنین اجازه باز نشر. و فقط برای تغییر و پشتیبانی ازشون پول دریافت کنید. آیا به این میشه گفت نرم افزار آزاد؟
 وبلاگ من => jgeek.ir

System.out.PrintLn("Say to Prof.James Gosling Java Never Dies ! I HATE Microsoft and its Technologies ! ");
پاسخ
تشکر شده توسط:
حالا که بحثش شد یکی به من بگه این انواع لایسنس ها هر کدوم برای چه کارایی هستن و تفاوتشون چیه؟ خودم قبلا در موردشون خونده بودم ولی نفهمیده بودم! از بس کتابی بود!

مثلا بگید GPL رایگانه و میتونی استفاده کنی و تغییر بدی ولی به دیگران نمیتونی بفروشی...
پاسخ
تشکر شده توسط: YN97
تعریف نرم افزار آزاد رو توی اینترنت از قول ریچارد استالمن مؤسس این فرهنگ، جستجو کنید. ترجمه فارسی اون هم موجوده.
پاسخ
تشکر شده توسط: YN97 , sorkhabi
(16-03-1394، 06:17 ب.ظ)php نوشته: حالا که بحثش شد یکی به من بگه این انواع لایسنس ها هر کدوم برای چه کارایی هستن و تفاوتشون چیه؟ خودم قبلا در موردشون خونده بودم ولی نفهمیده بودم! از بس کتابی بود!

مثلا بگید GPL رایگانه و میتونی استفاده کنی و تغییر بدی ولی به دیگران نمیتونی بفروشی...

هر لایسنسی یه سری بند هایی داره که اونو از بقیه متفاوت میکنه.
برای مثال در GPL نرم افزار آزاد رو که دریافت میکنید میتونید سورس هاشو تغییر بدید و برای خودتون بفروشید ولی اگه به بقیه خواستید حاصل کارتون رو رایگان یا غیر رایگان بدید حتما باید سورس کد ها رو هم در اختیارشون قرار بدید.
LGPL دقیقا مقل GPL هست ولی با این تفاوت که میتونید کدی که دریافت کردید رو تغییر بدید و بفروشیدش و سورس هاشو هم منتشر نکنید. یعنی میتونید کلوز سورسش کنید.
هر کدوم از این قرار داد ها دارای ویژگی هایی هستند که اونا رو از همدیگه متمایز میکنه.
پاسخ
تشکر شده توسط: YN97 , php , sorkhabi
تعریفی که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد دو نکته اصلی داشت:

کلمه «آزاد» در اسم اشاره‌ای به قیمت ندارد، تنها به آزادی اشاره دارد. اول آزادی برای کپی کردن و توزیع کردن برنامه بین همسایگان و دوستان، پس آنها نیز می‌توانند از آن استفاده نمایند. دوم آزادی برای تغییر یک برنامه، پس شما می‌توانید آنرا کنترل کنید، نه برنامه شما را کنترل نماید. برای اینها شما باید به کد منبع برنامه دسترسی داشته باشید.

تعریف جدید چهار نکته اصلی دارد، که بصورت شماره صفر تا سه به آن اشاره می‌کنند. نرم‌افزار آزاد تعریف می‌شود به این صورت که دریافت‌کننده آن خواه ناخواه این چهار آزادی را دارد:

آزادی شماره ۰: آزادی برای اجرای برنامه با هر هدفی.
آزادی شماره ۱: آزادی برای یادگیری نحوه کار برنامه، و تغییر آن تا همان کاری که شما نیاز دارید انجام دهد.
آزادی شماره ۲: آزادی برای بازنشر برنامه، پس شما می‌توانید به همسایه‌تان کمک کنید.
آزادی شماره ۳: آزادی برای بهینه‌سازی برنامه، و انتشار عمومی بهینه‌سازیها، پس کل جامعه سود خواهد برد.

برای داشتن آزادیهای ۱ تا ۳ دسترسی به کد مبدأ برنامه الزامی است. چون یادگیری نحوه کار و تغییر برنامه بدون داشتن کد منبع غیرعملی است.

منبع
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi , YN97 , php
مستند انقلاب اوپن سورس ارزش دیدن داره
http://www.aparat.com/v/BKgiT/%D9%85%D8%...8%B3%DB%8C
پاسخ
تشکر شده توسط: sorkhabi

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان